Ale různé jiné pokusy ano.
Začnu se sušenkami.
A to ve hned ve třech různých variantách.
Kapitola l.
Úplně obyčejné "linecké" (klasika 3+2+1)
Kdo náhodou neví, tak číslo 3 reprezentuje mouku. Té se dávají tři díly. Tentokrát jsem ovšem obyčejnou hladkou pšeničnou nebo špaldovou řízla napůl jablenkou (k dostání zde: http://www.appledrinks.cz/jablecna-mouka-c11_0_1.htm).
Dvojka je za tuk. Ideálně máslo, toho jsou dva díly.
A jednička reprezentuje cukr. Ale protože jablíčková mouka je sama od sebe dost sladká, můžeme ho dát mnohem méně - klidně i o třetinu.
Nakonec do receptu patří ještě žloutek - ten ale můžeme klidně vynechat. Těstu nechybí ani kvůli chuti, ani kvůli konzistenci. Stejně tak další dochucovadla v podobě vanilky a citrónové kůry - jsou možná, ale ne nezbytná, výsledek je sám o sobě příjemně voňavý a lehce nakyslý. Takže výsledný poměr nakonec vypadal přibližně takto:
půlka másla
5dkg cukru
10 dkg jablečné mouky
10 dkg hladké mouky
(a do části těsta ještě lžička kakaa nebo karobu, když to chcete mít strakaté)
A tady je výsledek - střízlivá varianta pro babičky k čaji:
A strakatá smečka pro vnoučátka k horké čokoládě:
Kapitola ll.
Sušenky bezlepkové
Tyhle budou úplně bez receptu. Součástí jsou totiž pouhé dvě ingredience. První je máslo. Druhou jablečná mouka. Nic jiného. Jen si v hnětací misce necháme máslo rozměknout
a potom do něj přisypáváme mouku do té doby, až těsto nabyde obvyklé "linecké" konzistence - a hotovo. Ještě chvilka zchlazení v lednici, potom rozválet obvyklým způsobem (snad raději přes fólii) a vykrájet. Jablíčka jsou sice efektní, ale těm, co nemají pevné nervy, radši doporučuji obvyklé tvary bez tenkých součástí, jako je šťopka ;o)
Péct opatrně - těsto už je lehce zahnědlé, je třeba zkoušet pohmatem a vytahovat hned, jak tvary zpevní, nespoléhat se na zrak!
Sušenky jsou výborné. Nic křehkého a vysušeného.
Jsou šťavnaté, voňavé a hodně připomínají jablečné křížaly. Když přijde na návštěvu celiak, nemusí po ostatních jen smutně koukat!
Kapitola lll. - Pro alergiky na všechno..
.. na lepek, na mouku, na vejce, na laktózu, na bílkovinu kravského mléka.. vlastně i pro diabetiky.
Postup je stejný jako v kapitole ll. Jen máslo nahrazeno kokosovým olejem, pochopitelně ve ztuhlém stavu.
Výsledkem je těsto nekonzistentní a drolivé. Ale na silnější placku se vyválet dá, nařezat na čtverečky taky a potom zbývá jen opatrně přenést na plech a upéct. Po vychladnutí už jsou pevné, chuťově taky ujdou, takže zbývá jen zabalit a omašličkovat :o)